Ön çapraz bağ, menisküs ameliyatı hikayem

Ön çapraz bağ, menisküs ameliyatı hikayem
17 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 15.094 kez okundu.

İlk olarak 2004 yılında sağ dizim düşme sonucunda döndü.Bu olay sonucunda Özel bir hastanenin acil servisine gittik tabiki doktor anlayamadı.Sonraki gün Bakırköy Devlet hastanesine gittik.Ben sağ ayağımın üzerine hiç basamıyordum.Poliklinikteki ortopedi uzmanı Mr çektirmemizi istedi çokta ilgilenmedi.2004 yılında İstanbul’da Mr aleti çok fazla yoktu Mr çektirmek içinde Mr sonucu okunması da zaman alıyordu.10 gün sonra MR sonucumu aldık  sonuca göre sağ diz ön çapraz bağımda yırtık vardı.Bu sonuçla aynı ortopedi uzmanına yeniden başvurduk Mr sonucunda Sağ ön çapraz bağımın kısmi yırtık olduğunu söyledi ve ilk seferde olduğu gibi yine ilgilenmedi.Daha sonra aynı devlet hastanede bir doktorun özel yazıhanesine gittik.Bizi kapıda kolonyalarla karşıladı.

Özel yazıhanesine gittiğimiz doktor ön çapraz bağımda kısmi yırtık olduğunu ameliyat olmama gerek olmadığını söyledi.Dizlik verdi.Bundan sonra 3 farklı özel hastaneye daha gittim bir tanesi ameliyat ve o zamanın parasıyla astronomik bir ücret diğerleri kuvvetlendirmemin yeterli olacağını söylediler.Bunun akabinde 1 ay fizik tedaviye, 2 ay havuza, 8 ay da fitnese gittim.Sağ dizimi elimden geldiğince güçlendirdim.Hayatımın bir yılını sağ dizim için harcadım.

FİZİK TEDAVİDEN SONRA DÜZELME OLDU MU ?

Fizik tedavi, havuz, fitness sağ dizimi eski hali kadar kuvvetlendirdi.Ama bağ yırtık olduğu için ömür boyu kasları kuvvetli tutmak zor.

Ameliyat olmayanların %90’ında olduğu gibi bende de 2009 yılında sıradan bir topa vururken yeniden hafif bir dönme oldu. 2010 yılında ön çapraz bağ yırtığını unutup arkadaşlar ile basket oynarken dizim yeniden kötü bir şekilde döndü.Bu diz dönmesiyle birlikte menisküslerimde de zedelenme oluştu.Kısa dönem askere gitmeme 1 ay vardı.Bu süre zarfında yeniden fizik tedavi ile dizimi kuvvetlendirdim ama yeterince değil.Askere gidip gitmemekte kararsızlık yaşarken gitmeye karar verdim.

Askere gidenler bilir.Askere raporlarımı götürmeme rağmen kaytarmak için hastalık uyduran diğer askerlerin suistimal etmelerinden dolayı sizi çok fazla dikkate almıyorlar.Zorda olsa 155 günlük askerliği tamamladık.

ÖN ÇAPRAZ BAĞ AMELİYAT KARARI VERMEM

2010 yılında askerden döndükten sonra dizimi yeniden kuvvetlendirdim.Uğraş, zahmet derken namaz kılma pozisyonunu yapmayı becerdim.2016 yılında 30 Nisan günü dizimin durumunu bilerek basketbol oynamaya başladım.İlk gün bir şey olmadı ikinci gün dizimde dizlik olmasına rağmen aynı şekilde çok acı bir şekilde dizimde 4.kez dönme oluştu.Tekrar hastaneye gittim MR çekildim.MR sonucunda altta görüldüğü üzere ödem, ön çapraz bağ yırtığı, menisküs yırtıkları her şey vardı.Bu dönüşle birlikte sadece ön çapraz bağımda yırtık varken menisküslerimde de ciddi yırtıklar oluştu.Dizimi yine kıramıyordum , ağrılarım çoktu.Bende her seferinde bu şekilde çekmektense bir defa ameliyat olup bir sefer çekerim Allah’ın izniyle kurtulurum dedim.Fizik tedaviye başladım bu arada Ön çapraz bağ ameliyatı için doktor araştırmaya başladım.En sonunda İstanbul Medipol Üniversitesi doktorlarından Doc.Dr.Mehmet Emin Erdil‘de karar kıldım.Ön çapraz bağ ameliyatı doktor tavsiyeleri konumuz için tıklayın.

on-capraz-bag-mr-sonucu

Ön çapraz bağ Mr sonucum

Kastamonu’da ikamet etmemden dolayı 23 Mayıs günü için randevu alıp İstanbul’a muayene olmaya geldik.Muayeneden sonra ameliyat için karar kıldık.10 Haziran Cuma günü ameliyat tarihim alındı.Anestezi için 4 tüp kan alındı Anestezi uzmanı ile görüştüm. Spinal anestezi ile ameliyat olmaya karar kıldım.Daha sonra Kastamonu’ya geri dönerek ameliyat öncesi mümkün olduğunca fizik tedavi ile dizimi güçlendirmeye devam ettim.

Ön çapraz bağ yırtıklarında ameliyat olmak şart mı ?

Yukarıda benim hikayemi okuduysanız.Bu konuda uzman değilim ama eğer kopma varsa şart.2004 yılında ortopedi uzmanlarının bu konudaki düşüncesi aktif spor hayatı olmayanların güçlendirerek hayatlarına devam edebileceği şeklindeydi.Fakat zamanla ameliyat olmadan sadece güçlendirme ile fizik tedavi olanlarda yeniden diz dönmeleri meydana gelerek menisküs yırtıkları ve dizde farklı yerlerden yeni zedelenmelere yol açtığı görüldü.Günümüzde ortopedi uzmanları ön çapraz bağ yırtıklarında (kopuk ) 50 yaş altı hastaların ameliyat olmasını tavsiye ediyorlar.

AMELİYAT ZAMANI GELDİ

Hayatımda ilk defa ameliyat olacaktım.Bu konuda internette araştırmalar yaptıkça ön çapraz bağ ameliyat videolarını izledikçe insanı bir korku basıyor.Bundan dolayı ameliyat öncesi tüm tanıdıklarımdan dua istedim.Ameliyattan bir gün önce 9 Haziran günü hastaneden beni aradılar.Gece 24:00’dan sonra hiç bir şey yiyip içmememi ve 10 Haziran günü saat 06:30 da hastanede olmamı söyledilir. Bende söyledikleri gibi saat 06:30 da hastanedeydim.Önce yatışım yapıldı daha sonra damar yolu açtılar.Damar yolundan sakinleştirici bir ilaç verdiler.Ameliyat önlüğünü giydim.Odada bulunan yatakla beraber ameliyathaneye götürdüler.

AMELİYATHANEYE GİRDİM

Önemli : Ameliyat’tan 8 saat öncesinde kesinlikle hiç bir şey yiyip içmeyin.Ameliyat sonrasında anestezinin etkisi geçene kadar aynı şekilde hastanede size yemek getirselerde ameliyattan sonra 4 saat bir şey yiyip içmeyin.

Saat 09:30 civarı ameliyata girdim ameliyatım belden asıl iğneyi vurmadan önce o bölgeyi uyuşturmak için bir iğne vurdular daha sonra spinal anestezi iğnesini vurdular.Anestezi uzmanı belden aşağısını uyuşturduklarını istersem ameliyat boyunca uyutabileceklerini söylediler.Ben bir şey söylemeden uykuya dalmışım.Uyandığımda uyandırma odasındaydım.Ameliyat olmuş ve bitmişti.Beni tekrar odama götürdüler.Belden damar yolu açılmıştı.Belden ve koldan ağrı kesici ve antibiyotik serum veriyorlardı.Ameliyat sonrası ameliyatlı dizimin olduğu topuğun altına yastık koyarak dizin gergide ve bir miktar yüksekte olması gerektiğini söylediler.Dizimde bandaj vardı.İlk gün dizimi hiç kıpırdatamıyordum.Dizimde diren denilen bir hortum ve ucunda da bir hazne vardı.Bu hortum dizimde kalan fazla su,kan,ödemi atmak için dizimde bir gün süreyle kaldı.Hazne bir iki defa doldu boşalttılar.

Odaya getirdikten sonra 4 saat bir şey yiyip içmiyorsun.Ayaklarınızı hissettikten sonra ilk defa tuvalet ihtiyacınıza gittikten sonra yiyip içebilirsiniz. İlk gün ağrı oldu.İkinci gün doktorum Mehmet Erdik geldi.Güler yüzüyle insana moral veriyor Ameliyatta Ön çapraz bağımın diz altından Hamstring tendonlarının alınarak bir tane kaynayan vida bir tanede u şeklinde vida ile ön çapraz bağın yerine tutturulduğunu söyledi. Menisküs yırtıklarının dizin kanlanma olan bölgesinde yani iyileşme olan bölgesinde olduğu için dikildiğini söyledi. Menisküslerimin dikilmesinden dolayı 40 gün o ayağımın üzerine hiç basmamam gerektiğini söyledi. Dizimde bulunan diren atık kan haznesini çıkardılar ve hastanede ilk pansumanı yaptılar.

Evde yapmam için gerekli egzersizleri gösterdiler.Dirsekten tutmalı koltuk değneklerini nasıl kullanmam gerektiğini gösterdiler.Daha sonra fizyoterepisti çağırarak 45 dakika CPM cihazına dizimi bağladı. CPM cihazı dizi pasif olarak belirlenen dereceye kadar kırmaya yardımcı oluyor.

Hastenede bir gün daha kaldım.Dizime takılan vidaların doğru tutup tutmadığının kontrolü için röntgen filmi çekildi.İlk filmden bir gün sonra röntgen filminde vidalar tam görülmediği için yeniden röntgen istediler o zaman çok korktum Allah korusun olumsuz bir durumda tekrardan bu acılara dayanmanın zor olacağını düşündüm.İkinci filmden sonra vidaların olması gereken yerlere tutturulduğunu başarılı bir operasyon olduğunu söylediler 11 Haziran Pazar günü öğleden sonra hastaneden taburcu oldum.

Ön çapraz bağ ameliyatı sonrası pansuman nasıl yapılır ?

Hastaneden çıkmadan önce eve geçtikten sonra her 3 günde bir ameliyat olan dizime pansuman yapmam gerektiğini söylediler.Gerekli olan gazlı bez, batikon, yapıştırıcı bant malzemeleride hastaneden verdiler.Pansuman evde yapılabilir mi ? Yapılır. Pansuman yapmadan önce eczaneden steril eldiven alın.

Evde ilk pansuman : İlk olarak pansuman yapacak kişi ellerini sabunla iyi bir şekilde yıkamalı daha sonra steril eldivenleri taktıktan sonra ameliyat olan dizde bulunan sargı bezi ve gazlı bezi çıkarıp, dikişlerin olduğu bölgelere gazlı bez ile batikon sürüp daha sonra üzerine temiz yanyana iki adet gazlı bez ile kapatıp yapıştırılıyor.İşlem bu kadar basit.Bana hastanede ilk pansumandan sonra dizimde bulunan sargı bezini bir daha takmamamı ve ameliyatlı ayağımada anti-emboli çorabını giymemi söylediler bende söylenenleri yaptım.

Ön çapraz bağ ameliyatı anti-emboli çorabı neden , ne zamana kadar kullanılmalı ?

Ön çapraz bağ ameliyatlarında çok düşük bir ihtimal bile olsa kan pıhtısı riski olduğu için ameliyata girmeden sağlam ayağınıza anti-emboli çorabı ameliyattan sonra evde ilk pansumandan sonra ameliyatlı ayağınıza anti-emboli çorabı giymenizi tavsiye ediyorlar.Bunun yanında her gün kan sulandırıcı ilaç veriyorlar.Düşük bir ihtimal bile olsa gerek anti-emboli çorabı gerek ise verilen ilaçları kullanmanız riskleri sıfıra indirecektir.

 

 

on-capraz-bag-yurutec

Ön çapraz bağı ameliyat sonrası yürüteç

on-capraz-bag-koltuk-degneg

Ön çapraz bağ ameliyat sonrası koltuk değneği

Doktorumun koltuk değneği kullanmamı söylemesine rağmen ev içinde worker (yürüteç ) in de ihtiyaç olduğunu düşünerek hastaneden çıkmadan bizimkilere aldırdım.Gerçekten de lavaboya giderken worker destek alıp oturup, kalkmak için daha iyi.

 

 

 

 

 

Ön çapraz bağ ameliyatı sonrası duş alma

Ameliyat sonrası  ilk 1 hafta diz kısmına su değmemesi tavsiye edilir.Duş ihtiyacınız olursa ameliyattan 3-4 gün sonra  diz kısmınıza streç sararak duş alabilirsiniz. Dizinize sıcak su değdirmeyin ödeme oluşabilir.

UMUTSUZLUĞA KAPILMAYIN – GÜZEL GÜNLER GELECEK

Ameliyat sonrası ilk günler insan psikolojik olarak kötü etkileniyor.Tuvalete bile yürüteç ile zor bir şekilde gitmek insanı olumsuz etkiliyor.Her geçen gün daha iyiye gidiyorsunuz.Pozitif düşünün doktorunuzun tavsiyelerine muhakkak uyun.

Menisküs ameliyatında yırtıklar dikilmeli mi ? çıkarılmalı mı ?

Menisküs yırtıklarında iki çeşit cerrahi yöntem var birincisi yırtık menisküsün yerinden alınması ikincisi yırtık menisküsün dikilmesi. Menisküslerin iç tarafları beyaz bölgenin dikilmesi mümkün değildir.Dış tarafları kanlanan bölgeler bu bölgelerin dikilerek tamir edilmesi önerilir.Eğer menisküs yırtığının durumu dikilerek tamir edilebilir ise muhakkak dikilmesi tavsiye edilir. Menisküslerin dikilmeden alınması bu bölgede boşluk oluşturacağından ağrı ve erken kireçlenmeye neden olmaktadır.

Menisküs dikilmesinin dejavantajları

Menüsküs dikim işleminden sonra 6-8 hafta bu dizin bulunduğu ayağın yere basmaması tavsiye edilir.Aktif spora dönmek 3-4 ayı bulabilir. Menisküslerin çıkarılması işleminden sonra ise 3 hafta gibi kısa bir sürede spora dönülebilir.

Ön çapraz bağ, menisküs ameliyatı sonrası dizlik kullanımı

Bu konuda kendime güvenim gelsin diye ön çapraz bağ, menisküs ameliyatı sonrasında açı ayarlı dizlik kullanmak istedim.Doktorum dizlik kullanmanın iyileşme sürecini geciktirdiğini ve kullanmamamı tavsiye etti.Ameliyat olalı 13 gün oldu ama hala dizlik alıp kullanmak istiyorum.

Ön çapraz bağ, menisküs ameliyatı sonrası iyileşme süreci

on-capraz-bagİyileşme süreci ameliyatın durumuna göre değişiklik gösterebiliyor.Sadece ön çapraz bağ ameliyatı olan kişiler 3 haftada yürümeye başlayabileceği gibi benim gibi ön çapraz bağın yanında menisküs dikilmesi ( tamiri ) yapılanların yürümeye başlaması için  40 gün geçmesi gerekiyor.Ameliyat sonrası eve geçtikten sonra dizinizi ve ayağınızı elinizden geldiğince korumalısınız.Doktorunuzun göstermiş olduğu egzersizleri her gün ihmal etmeden yapmalı ve ilaçlarınızı düzenli kullanmalısınız.Ön çapraz bağ tedavisinde ameliyat sonrası rehabilitasyon dönemi ameliyattan daha önemli diyebilirim.

Ameliyat sonrası 3 günde bir pansuman öneriliyor.Pansumanı evde yapabilirsiniz.Pansuman esnasında evde yapacaksınız steril ve hijyene önem göstermelisiniz.

  • Ameliyat sonrası eve geçtikten sonra evde mümkün mertebe ayağınızı düz uzatarak topuk altına yastık koyulması tavsiye ediliyor.Ameliyattan sonraki ilk 3-4 gün ayağınızı kalp seviyesinin üstünde tutmanız olaşacak ödem ve ağrıları azaltacaktır.
  • Doktorunuzun verdiği egzersizleri yatakta yapmaya çalışın.Doktorunuzun söylediklerinden farklı olarak dizinizi zorlamayın.
  • Bunun dışında ilk doktor muayenesine kadar 15-20 gün dizinizi mümkün mertebe düz uzatarak topuğunuzun altında yastık olacak şekilde ve diz altı boş olacak şekilde durmanız iyileşme süreci açısından önemli.

Ön çapraz bağ ameliyatı sonrası buz tedavisi :Ameliyat sonrası size tavsiyem 2 adet buz torbası almanız geniş olanlardan .Günde 5-6 defa 20 dakika boyunca dizinizin üstüne buz koyabilirsiniz.Buzu direk dizinize koymak yerine bir poşetin içine koyup uygulamalısınız.

Ön çapraz bağ ameliyatı sonrası evde yapılması gereken egzersizler

Yapılan ameliyata göre değişmekle birlikte genel olarak aşağıdaki egzersizler tavsiye edilmektedir.

Ayağınızı düz bir şekilde uzatıp gaza basar gibi parmak uçlarınızı karşıya baktırıyorsunuz.

Dizinizin altında havlu ve benzeri bez koyarak diziniz ile bastırıyorsunuz.İlk günler bunu yapmak zor olabiliyor.Zorlamadan elinizden geldiğince yapmaya çalışın.

Bir sandalyeye oturarak sağlam ayağınızla ameliyatlı ayağınızı kırmaya çalışın.Bu şekilde yavaş yavaş çalışmalara devam edin.

Ameliyattan sonra ilk doktor kontrolü

Ameliyattan 20 gün sonra hastaneye gittik.Ön çapraz bağ ve menisküs dikişi olduğundan doktorum Mehmet Erdil’in polikiliğinin kapısına kadar hasta arabasıyla gittik.Doktorum artık yavaş yavaş tek koltuk değneğiyle ameliyatlı ayağıma basmamı söyledi.Kendime hiç güvenim yoktu yavaş yavaş basmaya başladım.

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın

Ameliyattan sonra iyileşme ve fizik tedavi sürecinde facebook veya forumlarda ” ben 15 günde yürümeye başladım, 1 ayda koşmaya başladım, 2.ayda spor salonuna başladım” kesinlikle bunlara aldanıp ayağınızı doktorunuzun söylediği tarihten önce basmayın.

Ön çapraz bağ ameliyatını olup 2. ayda hemen dizimi biran önce kuvvetlendireyim deyip fitness salonunda ağırlığın altına girip bağda gevşemeye sebep olup.2 kez ameliyat olması gerekenler var.Onun için bu kadar sıkıntıyı çektikten sonra başkasının lafına değil sadece doktorunuzun lafına bakın.

İyileşme sürecinde yürümeye başlasanız bile fizik tedavi merkezine gidin.Mümkünse ilk 6 ay fitness salonunda bilinçli bilinçsiz ağırlık altına girmeyin.

Ön çapraz bağ ameliyatı sonrası fizik tedavi

Ameliyat sonrası benim fizik tedaviye başlamam 1 ayı buldu.Benim Ön çapraz bağ tamiri ve menisküs tamiri olduğu için fizik tedaviye başlamam araya Ramazan Bayramı 9 günlük tatilin girmesi nedeniyle 1 ayı buldu.Sizin durumunuza göre doktorunuza danışarak çok daha erken başlayabilirsiniz.

Ben her gün sabah 11’de fizik tedavi merkezine gidiyordum.Fizik tedavi merkezinden sonra eğer imkanınız varsa mutlak tavsiye ederim 1 saat te havuza gidiyordum.

25 seans İstanbul’da 15 seans Kastamonu’da olmak üzere toplam 40 seans fizik tedaviye gittim.

Ön çapraz bağ ameliyatı sonrası havuz faydalı mı ?

Ameliyattan 1 ay sonra 33 gün boyunca her gün havuza gittim havuzda yürümek bazı hereketleri yapmak çok daha kolay ve suyun kaldırma kuvveti olduğundan çok faydasını gördüm.

 

 

 

 

atakan
Ziyaretçi

selamünaleyküm 20 yaşındayım ön çapraz bağım geçen sene halısahada yırtıldı. bu yaz ameliyat olmak istiyorum devlet hastanesinde ameliyat esnasında menıskusde bi sıkıntı oldugunu gordukleri zaman mudahelede bulunamıyorlarmıs buyüzden özeli araştıma hastanelerini tavsiye ettiler özelde pahalı siz nereleri önerirsiniz iyi bir doktor ve hastane olarak

Oğuz
Ziyaretçi

Hocam merhabalar bende dun sabah öçb kopugu ve meniskus dikimi ameliyati oldum bu sabah yürütup taburcu ettiler doktor hic bir hareket vermedi cok basarili gecti dedi.uzerine cok cok hafif basarak yuruyebilecegimi soyledi tabiki bastonlarla.20.gun kontrol var.dizlikte vermedi sizce hareket vermemesi normal mi ?

TUĞRUL
Ziyaretçi
Hocam Merhaba, 36 yaşındayım. 1,73 cm 75 kg. Ön çapraz bağımın koptuğunu bilmiyordum. Sanırım yaklaşık 8-10 yıllık geçmişi vardır. Menisküsümün yırtılması da 4-5 yıllıktır sanırım. Canımızın kıymetini bilmediğimiz için umursamadık buna rağmen bu halde futbol oynayamasam da kalecilik yaparak kendimi tatmin ediyordum. Son bir yıl içerisinde dizimde aşırı kilitlenmeler olmaya başladı. Son kilitlenmesinde 6-7 saat boyunca açılmadı ve çok zorlandım.Artık ihmalleri kenara bırakıp ameliyat gerekirse olacaktım. Doktora gittim ve muayene oldum. Doktor bey yaptığı muayenede fizik tedavi ile sorunlarımı aşabileceğimi söyledi ama her ihtimale karşı MR istedi . MR sonucunda da muayene ile MR arasında uçurum olduğunu söyledi.Bu arada yıllardır… Read more »
Burak
Ziyaretçi

Hocam bu ayın 9’unda ön çapraz bağ Ve menisküs ameliyatı oldum. 95 derece açıya makiyineyle ulaştım ama kendi egzersizlerimde yeteri kadar çekemiyorum dizimi. Birdahaki yürütememe korkusu var. Ve asıl önemli olan şey ayağa kalktığım an ayağıma kadar İnan kan basıncı hücum yapar gibi ayağım morarıyor Ve hemen geri yatmak istiyorum. Bu yüzden ayağa kalkmaya çekiniyorum. Doktorum doğal olduğunu söyledi ama bu kan akışını Nası engelleyebilirim yada Nası rahatlatabilirim

Emine
Ziyaretçi

Merhaba hocam ben 5 gün Önce ön capraz bag menisküs amelyati oldum evde egzersizler verdi yapmaya çalişiyorum fakat bükme yaparken dikiş yerlerim dayanılmaz agri yapiyor ve yarim birakiyorum yapamiyorum bu durumda dikişlerimi zorlamam mi gerek yoksa yapmamam mi bide ne zaman fizik tedavi ye başlamam gerekir teşekkürler

emre
Ziyaretçi

selamünaleyküm kardeşlerim bundan 5 yıl önce çapraz bağım koptu bu süre içerisinde ayağımı güçlü tutarak bazı sporları yaptım.( 1.5 yıldır box yapıyorum) ancak futbol maçı deneyince tekrar tekrar dizim dönüyor son olarak 1 ay önce dizim yine döndü. şimdi ameliyat olmak için gün aldım ancak kafam da bazı soru işaretleri var benim ayağımda boşluk hissi yok ve ayağımı güçlendirdiğim de depar koşuları hoplamalar zıplamaları hatta box sporunu rahat yapıyorum ancak futbol güreş gibi sporlarda dizim dönüyor ben ameliyat olursam futbol güreş vs sporları yapacak seviyeye gelebilir miyim yardımcı olursanız sevinirim.

Ismail emre
Ziyaretçi

Hocam merhaba ben on cpraz bag ve menuskus ten 2 dizimden birden ameliyay oldum ve dizlerimin birinden bariz sekilde su sesi geliyor bu normalmi

Ertuğrul Bodur
Ziyaretçi

Hocam merhaba 8 mart da size ameliyat oldum. 3. Ayda cagirmistiniz ama meslegimden dolayi gelemiyecegim. Kosulara ve agirlikla calismalara basladim. Squat da yapiyorum ayagim tam kapanmaya cok az kaldı her hangi bir agrim yok cok sukur. Sureci boyle devam ettirmemde bir aakinca varmi hocam yani agirliklari 65 70 kg da tutmam. Squati da elime 20kg alip yapiyorum . bu kadari fazla olur mu? Tesekkurler hocam

Doç.Dr. Mehmet Emin ERDİL
Editor
Doç.Dr. Mehmet Emin ERDİL

Squat yapmayı ağırlıkla yapmamak lazım, rehabilitasyonu daha yavaş ama daha güvenli ilerletmeliyiz, 6. Ay kontrolüne mutlaka gelmelisiniz.

Ertuğrul Bodur
Ziyaretçi

3.ay gelemesemde 4. 5. Aylarda gelicem hocam iyi aksamlar

Ramazan
Ziyaretçi

İlk önce size böyle bir soru cevap plat formu yaptığınız için teşekkür ederim ben 12 mayısta ameliyat oldum Doktorum başarılı bir ameliyat oldu dedi ayağımı 130 derece bükebiliyorum ama sırt üstü yatarken dik tutarak kırmadan kaldıramıyorum ayağımı ayrıca dizimin arka tarafında ara sıra ağrı oluyor bu durum normalmi bu arada menisküsümde dikildi şimdiden teşekkürler

Doç.Dr. Mehmet Emin ERDİL
Editor
Doç.Dr. Mehmet Emin ERDİL

Bu durum çok normal değil ağrılarınızın olmaması gerekiyor, doktorunuza görünmenizi ve gerekirse yeni tetkikler ile kontrolünüzü öneririm.Geçmiş olsun.

Cemal
Ziyaretçi

Hocam merhaba iyi çalışmalar dilerim ben 27.04.2017 de on capraz bag ve meniskus yirtiginda ameliyat oldum dikişleri geçen hafta aldirdim ve evde eksersizlerimi yapıyorum 6nci hafta kontrole gitcem ondan sonra fizik tedavisine o zaman başlasam herhangi bir sıkıntı olurmu koltuk deyneklerini ve diziligi nezamn bırakırım teşekkür ederim

Doç.Dr. Mehmet Emin ERDİL
Editor
Doç.Dr. Mehmet Emin ERDİL

Ön çapraz bağ ameliyatları sonrasında ben dizlik kullandırmıyorum, koltuk değneği kullanımı ise size yapılan menisküs tamirine bağlı; fizik tedaviye gidip gitmemenizi muayenenize bakarak karar vermek doğru olur.Geçmiş olsun.

Berkant
Ziyaretçi
Herkeze geçmiş olsun ben ön çapraz bag ve menisküs yirtilmasi ameliyatı geçirdim iki defa doktora gittim 15 gün arayla bana verilen dizlik ile egzersiz yapiyordum doktora her gittim de bana dizlik dercelerini arttır diyor örnek 60 ise 90 ise 120 ve hala ayaginin üstüne basma diyor internetteki yazilari okuyunca ameliyat olanlar 1 ayda ayaga kalktik yazıyor devlet hastanesinde oldum ameliyati yani doktorla bir alakasi varmidir bu durumun ne zaman yurumeliyim ve ameliyat olan dizimi tam bukemiyorum bükmeye calisirken inanilmaz bir agri oluyor bunun nedeni nedir sizce dizimi tam bükemem iyilesme surecini uzatirmi ve fizik tedaviye nezaman baslamaliyim şimdiden tessekurler
Doç.Dr. Mehmet Emin ERDİL
Editor
Doç.Dr. Mehmet Emin ERDİL

Dizin bükülmesi ve ağırlık verilmemesi ön çapraz bağ cerrahisinden çok kıkırdak, menisküs diz içi diğer hastalıkların tedavisi ile ilgili olabilir. Ameliyat sonrası rehabilitasyon cerrahi kadar önemli bir süreç olup bu konuyu mutlaka doktorunuza sormalısınız.

Cemal
Ziyaretçi

Hocam tekrar merhaba ameliyatımin 5nci haftasına girdim evde egzersizlerimi yapıyorum bileğime kum torbasi bağlayıp devam etsem bi sorun olurmu

Doç.Dr. Mehmet Emin ERDİL
Editor
Doç.Dr. Mehmet Emin ERDİL

Ağırlıkla çalışmak için 4,5 hafta erken, ameliyatı yapan doktorunuzun bilgisi dışında egzersiz yapmamanızı öneririm.

Musa
Ziyaretçi

Merhaba 17 yaşındayım.Sizce ameliyat olmalı mıyım ? Bazı doktorlar büyümemde sorun olmayacağını bazıları olabilecegini söyluyor sizinde fikrinizi almak isterim

Ahmet karakaya
Ziyaretçi

1 mart 2017 ameliyat oldum 3 hafta iki degnekle 3 haftada tek degnekle yurudum ondan sonra yaklasik bir aydir degneksiz yuruyorum yurumemde ilk bastakine oranla cok hafif bi dengesizlik var tam anlamiyla yurumem ne zaman duzelir

Umut
Ziyaretçi

Oncelikle cok gecmis olsun askerde gecirdigim kaza sonucu önçaprazbağ kopması ve meniskus yirtilmasi sonucu ameliyat oldum ve suan 6. Ayimi bitirdim dizimi hareket ettirirken cst cut sesler geliyor ve sislik oluyor ödemi hala atamadim askerligim yeni bitti. Bazi futbolcu arkadaslarim odemi sırıngayla aldirabilecegimi soyledi sizce nekadar saglikli ne onerirsiniz ?

Onur
Ziyaretçi

Selamun aleyküm kardeşim bende şuan askerimde 6. Ayımdayım aynı sorun bende de var da ameliyat olmam gerekmiş şimdi bir ay içinde olacam da ameliyat sonrası askerliğim nasıl olur hani bir ay içinde dönebilecekmiyim çünkü bir ay sadece rapor hakkı var olduğunu biliyomda bana bu konuda bilgi verebilirmisin senden ricam.

Kenan
Ziyaretçi

Teşekkür ederim hocam Mehmet hocayı tanıma şansım oldu muayene esnasında.öncelikle size ve yönlendirdiginiz Levent Abiye teşekkür ediyorum. Sizinle konusmustuk sonrasında levent abiyle görüştüm.

Şuan çapraz bağı sağlam olan ama bir gün gelecekte maalesef bizler gibi bu sayfayı ziyaret edecek arkadaşlar için ideal bir sayfa ve süreç.

Her zaman anlattığım klasik nasreddin hoca hikayesi.

Nasrettin hoca bir gün eşekten düşmüş.
hocanın başına herkes toplanmış hocaya demişlerki:
+hocam bir tabip çağıralım mı? demişler.
hoca:
– yok yok benim halimden tabip değil eşekten düşen anlar siz bana eşekten düşen birisini getirin demiş..

Bizim durum tam olarak bu aslında 🙂 bu sayfa o yüzden çok güzel bir çalışma olmuş.

kenan
Ziyaretçi

siteyi kuran admin çok teşekkür ediyorum.okudukça insan bir nebze teselli ve cesaret buluyor. bende 2 haziranda mehmet hocaya olacağım şuan biraz stres var ama kaçış yok..

Emin
Ziyaretçi

Geçmiş olsun öncelikle bende 21 yaşında 2015 yılında bir ameliyat geçirdim istanbulda haseki hastanesinde ancak şuanda tekrar nüksetti ve bu sefer ağrılar daha şiddetli doktora gittim menisküs yirtigi 8 mm lik kis ve çapraz bağında zedelenme olmuş. Sizden öğrenmek istediğim şu ben devlet hastaneleri ile uğraşmak istemiyorum ve yapmış olduğunuz ameliyat ücreti ortalama ne kadar tuttu bunu ogrenbilirmiyim doktorunuza gitmeyi düşünüyorum şimdiden teşekkürer ve tekrar geçmiş olsun

Cemalettin Yılmaz
Ziyaretçi

Herkese Merhaba Bende Ön Çapraz Bağ Ve menisküs ameliyatı oldum bu sitenin bana moral olarak çok faydası oldu hatta ilham verdiniz bana bende başımdan geçenleri dilim döndüğünce anlattım sizin bana faydanız dokunduğu gibi bende insanlara faydalı birşey yapmak istiyorum teşekkürler

Serkan arabacı
Ziyaretçi

Ben 26 martta halı sahada maç yaparken böyle bir olay başıma geldi ön çapraz bağım koptu ve menisküsümde yırtık var . Benim sorum sanırım sizin hastaneniz özel totalde ne kadar maaliyetle amelyat oldunuz onu merak ediyorum birde anesteziye kayıt olduktan kaç gün sonraya amelyat tarihi verdiler ? Eğer mumkunse tel no verirmisin detayli bilgi almak icin mesaj atmak istiyorum cunki .

Ertu
Ziyaretçi

Hocam Mehmet hocada ikinci kontrole gidicem mr istiyormu diye sorcaktim?birde devletin karsiladigi 30 seans fizik tedaviyi baska sehirde alabiliyormuyuz?

Nezir
Ziyaretçi

Meraba kardeşim cok geçmiş olsun bende şu anda ameliyat oldum 17 gün oldu benim sana sorum 3 hafta istirahat veriyo doktor beni daha sonra başka bi hastaneye fizik tedaviye göndereceğini söyledi fizik tedavide ne kadar rapor veriliyo acaba

Ertu
Ziyaretçi

Hocam doktor ilk muayenede ezme hareketimi arttirmami tavsiye etti ve 3 hafta sonrasina muayene verdi degneklerden tamamen kurtulursun dedi . ben suan rahatca yuruyebiliyorum daha 2.randevuya 10 gun var. Ve isimden dolayi istanbulda olamayacagim ve mehmet hocanin randevusna buyuk iht gidemiyecegim. Verebileceginiz bir akil varmi sizce ne yapabilirim? Simdiden tesekkurler

Nazım
Ziyaretçi

Merhaba anlattıklarınız ve soru cevap kısmı insanlar için çok faydalı olmuş. Benim ön çapraz bağ ve menüsküs yırtığım var. Yürümemde çok bir problemim yok çok şükür ama agrıkar var. ameliyat olmayı düşünüyorum. Ameliyatlın maliyeti hakkında bilgi verebilirmisiniz? Şimdiden teşekkürler.

Durukan
Ziyaretçi

Merhaba ben Durukan benimde hem ön çapraz bağlarım koptu hemde menisküsüm yırtıldı sizin yazınızı okumadan önce çok güç vermemek koşuluyla basiyordum üstüne ama şimdi tedirgin oldum ben iki ayrı doktora gittim birisi tek kullansan olur dedi diyeri iki tane kullan dedi bende genelde tek kullandım şimdi diğer randevuma bir hafta var siz ne yapmamı önerirsiniz ?

Ertu
Ziyaretçi

Hocam yine ben bir sorum daha olacakti. Ilk randevuya gittiginizde bacaginizi ne kadar kirabiliyodunuz? Ya da bi olcusu varmi.? Fizyoterapist bana 90 dereceye kadar calis demisti ama dahada gider gibi. Siz ilk muayeneye gittiginizde ne kadar oldu kivirabiliyodunuz Mehmet hoca ne kadar olmali demisti? Simdiden tesekkurler

Fuat
Ziyaretçi

3 gun once menuskus ve bag kopmasi amaliyatini baltalimani kemik hastahanesinde oldum amaliyat sonrasi doktora pek birsey soramadim oda bana 4 adet egzersiz verdi 6 hafta uzerine basmayacakmisim 10 gun sonra kontrole gidecegim benim merakim dizi haraket ettirmelimiyim yavas yavas yoksa yatip sadece onun verdigi egzersizimi yapacagim

Ertu Kaplantürk
Ziyaretçi

Hocam sizinle aynı doktorda aynı ameliyatı olmuşuz insan bi duygusallaşıyor.:)) suan 10.gunu tamamladim agrim sizim yok cok sükür. Sadece kaval kemigimin uzerinde cok hafif hissizlik var onuda ameliyat sonrasi su tam vucttan atilmamiztir diye dusundum. Doktorun verdigi 2 agfi kesiciyi agrim yok diye kullanmiyorum bir sikinti olurmu bilginiz varmi?

fatih yazar
Ziyaretçi

Ben dün on çapraz ve meniskus ameliyatı oldum eve dönerken merdiven çıkarken koltuk degnegiyle dizimde boyle bi dönme hissi oluştu bu neden olmuştur?

Samet
Ziyaretçi

Merhaba bende de geçen sene halı sahada dizim döndü ve menisküs zedelenmesi yaşadım mr çektirdim doktoruma verdim amilyatlık durumun yok dedi bundan sonra diz 2 defa döndü ne yapmalıyım

Deniz
Ziyaretçi

Merhaba. Ben de 3 gün önce öçb ameliyatı oldum. Doktoruma uyku pozisyonumu sorduğumda herhangi bir kısıtlama olmadığını söyledi. Sırt üstü yatmaya alışık değilim, bu yüzden yan ya da yüzüstü uyumak istiyorum.Size bir kısıtlama getirilmiş miydi? Teşekkürler.

hakan
Ziyaretçi

merhaba benimde meniskus ,capraz bağ ve kikirdak zedelenmesi var ameliyat olcam ilerde normal hayatimda yada futbol hayatimda sikinti olurmu icimde kararsizlik var ameliyat icin bana bilgi verirseniz sevinirim

cem elmalı
Ziyaretçi

iyi günler ben bir ay önce öçb ameliyatı oldum ve fizik tedaviye başladım 15 gün önce fizik tedavinin ikinci gününde dizim kalçama nerdeyse gelicek şekilde esniyordu ancak tam kalçama değicekken bi sıkışma dışarı doğru kayma gibi bi his oluyordu doktoruma gittiğimde elle kontrol etti ve ordaki bağ daha güçlenmediği için böyle olması normal dedi sizinde fikrinizi alabilir miyim acaba

Ugur
Ziyaretçi

Merhabalar bende 3 şubat 2017 de capraz bag ve menüsküs ameliyatı olsun bu gün itibarı ile 7 gün oldu ağrılarım çok azaldı. 6 hafta üzerine basmamam gerektiği bilgisi verildi verilen hareketleri yapıyorum en zoru diz kirmak şu an 90 dereceye zorluyorum ama canım tanıyor. Haftaya dikislerim alınacak ve kontrol var Allah yardım etsin zor bu süreç

çağla
Ziyaretçi

merhaba benim okudumda tek kotkuğum şu diren diren çıkartılırken acıyor mu

Anıl Sünlü
Ziyaretçi

Merhaba ben 6 gün önce ameliyat oldum fakat kimsede olmayan bir sorunum var tam uykuya daldığım sırada anı. Bir irkilme geliyor sol dizime ve acı çekerek gözlerimi açıyorum uykum filan kaçıyor yanı hani uyurken insan atılır da büyüklerimiz korkuttular besmele cek de yat derler ya aynen öyle ama sadece sol yanı ameliyali dizime bunun tıpta karışıklığı var mi hocam yardım edin moralim cok bozuk ameliyat olduğuma cok pişman oldum

Yusuf emir geçkil
Ziyaretçi

Öncelikle Merhaba Bende Çapraz bağ ve Menüsküs ameliyatı oldum bugün 7. Günüm koltuk depneği ile rahat yürüyorum fakat ayağım tam düz olmuyor sizce 1 hafta da normal mi yoksa tavsiye edeceğiniz bir şey var mı ?

Serkan
Ziyaretçi

Geçmiş olsun güzel kardeşim, yazını bugün okudum.Emin ol kanım dondu, o süreci yaşadım sanki…Hikâyen benimkiyle tıpatıp aynı, tek fark lanet olasıca korkum,yenemedim korkumu bi türlü.2004 yılından bu yana o acıyı dibine kadar yaşadım yaşıyorum.ama biliyorum ki geçmeyecek amaliyat olmadıkça Ben çiftçiyim yaz mevsimi çalışıyorum köyde oturuyorum yani ameliyat sonrası için ne yapabilirim bilmiyorum. Fikrinizi almak isterim teşekkürler.Serkan.

Huseyin
Ziyaretçi

Merhaba benim de 1 yıl önce halı saha maçında sağ diz ön çapraz bağım yırtıldı. Ameliyat olmayacaktım ama ama beni çok kısıtlıyor. Bu nedenle ameliyat olmaya karar verdim.Ameliyat ücretleri ne kadar.

Melike
Ziyaretçi

Geçmiş olsun.Bu sene Ocak ayında basketbol oynarken dizimin esnemesi,dönmesi sonucunda ön çapraz bağımın yırtıldığını öğrendim.MR sonucunu gösterdiğim doktor ameliyat olmam gerektiğini söyledi.Bu sene üniversite sınavına girdim.Ameliyat olsam okullar açılana kadar 2 ayda normal yaşantıma fönebilirmiyim.

Onur
Ziyaretçi

Çok geçmiş olsun.Bende halı sahada maç yaparken ayağımın zemine takılması sonucu dizim döndü.MR çektirdik doktor ameliyat olmam gerektiğini söyledi.Ameliyat olmadan güçlendirmem yeterli olmaz mı? Ameliyat şart mı ? 20 yaşındayım.

Senzat yalcin
Ziyaretçi

Hocam daha detaylı bilgiye ihtiyacım var senzat_yalcin@hotmail.com adresine ulastirirsaniz ya da tel birakirsaniz mutesekkir kalirim

wpDiscuz
Sayfa başına git