Ön çapraz bağ yaralanmaları belirtileri nelerdir ?

Ön çapraz bağ yaralanmaları belirtileri nelerdir ?
14 Mart 2017 tarihinde eklendi, 1.554 kez okundu.

Bu bölümde ön çapraz bağ ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevap bu cevabını Ameliyatımı yapan Doç.Dr.Mehmet Emin Erdil cevaplıyor.Aklınıza takılan soruları konu altında bulunan yorum kısmından sorabilirsiniz.

Ön çapraz bağ yaralanma belirtileri nelerdir ?

Ön çapraz bağ yaralanmaları genelde temas olmayan spor yaralanmaları sonrasında meydana gelir.Temas olmayan spor yaralanmaları dışında yüksek enerjili travmalar veya şişman insanlarda çok ufak travmalar sonrasında ön çapraz bağ yaralanmaları görülebilir.

Ön çapraz bağ yaralanması geçiren biri bu yaralanmadan hemen sonra dizinde bir şişlik hisseder ve çok ciddi bir ağrı hisseder bunun yanında bir ses duyar .Kopma sesi olarak algılanır .Bu şişlik geçtikten sonra dizinde boşalma hissi sıklıkla hasta tarafından hissedilir.Bu gibi yaralanmalar sonrası bir ortopedi doktoruna başvurulması önemli ve gereklidir.

ön çapraz ve menisküs
Ziyaretçi
ön çapraz ve menisküs
Merhabalar 06 haziran 2017 de üniversite hastanesinde ön çapraz bağ ve medial menisküs yırtığının (grade 2) dikilmesi sonucu 6 hafta üzerine basmamam söylendi. 2 hafta sonrasında dikişlerim alındı. Dikişlerim alındığında ftr uzmanı eşliğinde, ne zaman fizik tedaviye başlamam gerektiğini sorduğumda……”bizim verdiğimiz hareketleri yapın yeterli şimdilik, 4. hafta kontrole geldiğinizde yeni hareketler gösteririz”…… denildi. Verilen hareketler sırt üstü yatar poziyson da, bacak tam extansiyon da aşağı yukarı hareket ve 90 derece ayarlı dizlik ile dizi bükmek . bu İnternet sitesini incelediğimde diz altında havlu ezmek ve topuk altına yastık koyarak extansiyon gerdirme hareketleri gördüm bu hareketleri yapmam uygun olurmu ? (ameliyat… Read more »
Çaprazbağ
Ziyaretçi

25 gün önce ön çapraz bağ ameliyatı oldum.Bir kaç gündür ayağımda uyuşukluk var neden kaynaklanıyordur ?

Doç.Dr. Mehmet Emin ERDİL
Editor
Doç.Dr. Mehmet Emin ERDİL

Ayakta hafif uyuşukluk diz ve diz altındaki şişliğe bağlı olabilir; eğer tam bir his kaybı mevcutsa bu ciddi bir durumdur, sinirde yaralanma olmuş olabilir; doktorunuza başvurmalısınız.

wpDiscuz
Sayfa başına git