Ön Çapraz Bağ Yırtıklarında Ameliyat Şart Mı?

Ön Çapraz Bağ Yırtıklarında Ameliyat Şart Mı?
21 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 8.142 kez okundu.

Diz eklemi için önemli bir role sahip olan ön çapraz bağları, ön ve arka diz hareketlerinin sorunsuz yapılmasını sağlar. Spor alanında aktif olan kişilerde ve ağır çalışma koşullarına sahip kişilerde ön çapraz bağının yırtılması söz konusudur. Ani manevralar ve hızlı koşma gibi nedenler bu sorunu tetikleyen unsurlar arasındadır. Ön çapraz bağı yırtıldığı teşhisi konan kişiler için tedavi seçenekleri arasında cerrahi ve ameliyatsız tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Bu noktada ön çapraz bağı yırtıkların da ameliyatın şart olup olmadığı, yırtığın boyutuna ve kişiye verdiği rahatsızlıklar dahilinde değerlendirilmesi gerekir.

Öyle ki, diz kaslarının ameliyatsız güçlendirilmesinin mümkün olması, düzenli bir egzersiz ile ön çapraz bağı unsurunun yokluğunu hissetmemek mümkündür. Tabiki aktif spor hayatı olan ve genç bireylerde ameliyat şart olarak görünmektedir. Günümüzde ön çapraz bağı yırtılan birçok hasta cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir. Bunun en önemli sebebi ise, dizdeki esas problemin onarılmaması durumunda, menisküsün yırtılması ve yeni yaralanmaların yaşanması olasıdır. Üstelik günümüz teknolojisi tıp alanındaki birçok uygulamayı da olumlu yönde etkilemiş ve ön çapraz bağı ameliyatlarında kullanılan teknikler oldukça gelişmiştir.

Ön Çapraz Bağı Yırtıkları Ameliyatsız İyileşir Mi?

HAYIR.Geçtiğimiz yıllarda ön çapraz bağı tedavilerinde hastaların yaşları dikkate alınarak hareket edilirdi. Ancak günümüzde ön çapraz bağı cerrahisinin oldukça gelişmiş olması, kişilerin yaş kriterlerini geride bırakarak, ameliyat sonrasında tekrardan kazanacakları performansı ön plana çıkarmaktadır. Ön çapraz bağı yırtılan çoğu kişi ağrı şişlik şikâyetlerinin azalması ile birlikte, dizlerinde oluşan yırtığın kendiliğinden iyileşeceğini düşünürler. İnsan vücudunun kendi kendini onarma yeteneği insanlara bunu düşündürse de, ön çapraz bağı yırtıklarının kendiliğinden iyileşme gibi bir özelliği yoktur. Yırtık olan kısım diz içerisinde bir yere kaynama yapsa da, eski orijinal diz yapısı ile hiçbir benzer yanı olmayacaktır, bu da diz eklemi fonksiyonuna herhangi bir etkide bulunmayacaktır.Bazı durumlarda ön çapraz bağ, arka çapraz bağa yapışarak kısmen sağlam dursada spor veya ani dönüş durumlarında yeniden diz dönmesi ve ön çapraz bağın yanında menisküs yırtıklarının oluşması olası bir durumdur.

Ön Çapraz Bağı Yırtığı Ameliyatı Sonrasında Rehabilitasyon

Ön çapraz bağı yırtılmış olan ve bu nedenden dolayı spor yaşamından uzak kalmak zorunda kalan birçok kişi için ameliyat ile tedavi seçeneği kaçınılmazdır. Günümüzde neredeyse her ciddi ön çapraz bağı yırtılan kişiler için ameliyat ile tedavi uygulanmaktadır. Bu şekilde başarı oranının yüksek olması uzmanları ameliyat konusunda cesaretlendirirken, diz eklem sağlığının ameliyat ile eskisi gibi olması, mutlaka ameliyat olunmasını gerektirmektedir. Ancak tekrardan sağlıklı bir ön çapraz bağına sahip olabilmek için  en az ameliyat kadar, ameliyat sonrası fizik tedavi önemlidir.Ameliyat sonrasında profesyonel sporcuların tekrar sahaya döneesi yaklaşık 6 ay sürmektedir.Bu süre dolmadan ve diz kuvvetlendirilmeden erken bir şekilde aktif spora geri dönüşü yapmak yeni sakatlıkların ortaya çıkmasına neden olur. Ön çapraz bağı yırtığı ameliyatı olan kişiler doktorlarının tavsiyelerine bire bir uymaları iyileşme sürecinin kısalmasında etkili olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git